Συμπεριληπτική μάθηση

αρχείο λήψης 4
αρχείο λήψης

Στο σχολείο μας λειτουργεί Τμήμα Ένταξης και δύο τμήματα Τάξεων Υποδοχής Ζ.Ε.Π., στο πλαίσιο της παροχής υποστήριξης των μαθητών, ενώ λειτουργεί και η παράλληλη στήριξη.

Στο Τμήμα Ένταξης φοιτούν μαθητές με αναπηρία ή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες (ε.ε.α.), για ορισμένες μόνο ώρες την εβδομάδα. Στα Τμήματα Ένταξης μπορούν να φοιτούν και μαθητές χωρίς γνωμάτευση από διαγνωσιτκό φορέα (ΙΠΔ, ΚΕΔΔΥ), μετά από Υπεύθυνη Δήλωση – Αίτηση του γονέα και τη σύμφωνη γνώμη του σχολικού συμβούλου Ειδικής Αγωγής.

Η παράλληλη στήριξη παρέχεται ως ενισχυτικός και ενταξιακός θεσμός της παιδαγωγικής πράξης και της μαθησιακής διαδικασίας και αποσκοπεί  ο μαθητής, σταδιακά, να αυτονομηθεί ως παρουσία στη συνήθη σχολική τάξη ώστε να μην απαιτείται ο εκπαιδευτικός να παρευρίσκεται στο σύνολο των ωρών της σχολικής τάξης. Δεν έχει σε καμία περίπτωση χαρακτήρα φύλαξης του παιδιού ή εξυπηρέτησης στην καθημερινή διαβίωση.

Τα τμήματα ΖΕΠ αφορούν κυρίως ευάλωτες κοινωνικές ομάδες και μαθητών/τριών (με πολιτισμικές, θρησκευτικές ιδιαιτερότητες, κ.ά) και μη επαρκή γνώση της ελληνικής γλώσσας, αποσκοπώντας  στη βελτίωση των μαθησιακών αποτελεσμάτων, κυρίως στον γραμματισμό, στον αριθμητισμό καθώς και σε συμπληρωματικά αντικείμενα, ώστε αυτοί να καταστούν ικανοί να αντεπεξέλθουν στο πρόγραμμα σπουδών τους.