Το σχολείο μας

Σημείο αναφοράς του σχολείου μας είναι οι αθλητικές εγκαταστάσεις με γήπεδα μπάσκετ, βόλεϋ και σάλας ποδοσφαίρου. Η συντήρηση τους η οποία πραγματοποιείται συχνότατα και η αναβάθμιση τους αποτελούν φροντίδα εκπαιδευτικών μαθητών και συλλόγου γονέων και κηδεμόνων. Επίσης στο σχολείο μας υπάρχει τραπεζάκι ping-pong. Σε μικρή επίσης απόσταση βρίσκεται το ποδοσφαιρικό γήπεδο  που είναι σχεδόν πάντα σε καλή κατάσταση λόγω της αγάπης προς το άθλημα της ευρύτερης περιοχής. Το πλήρως εξοπλισμένο κλειστό γυμναστήριο Σοφάδων το οποίο μπορεί να χρησιμοποιείται από τους μαθητές μας.
Η σχολική βιβλιοθήκη, απαραίτητο συμπλήρωμα κάθε σχολικής μονάδας, στο σχολείο μας υπάρχει οργανωμένη τύπου ΕΠΕΑΕΚ . Τα βιβλία που βρίσκονται είναι πάρα πολλά και προφανώς ενδιαφέροντα αφού έχουν επιλεγεί από το Υπουργείο ενώ υπάρχει και πληροφοριακό σύστημα που εξυπηρετεί την εύρεση, το δανεισμό και την διαχείριση μελών.
Όσον αφορά τις νέες τεχνολογιές το σχολείο διαθέτει εργαστήριο πληροφορικής με δομημένη καλωδίωση ώστε να υποστηρίζεται τοπικό δίκτυο κατασκευασμένο με το πρότυπο των σχολικών εργαστηρίων πληροφορικής. Υπάρχουν διαθέσιμες 12 θέσεις εργασίαr. Γίνεται χρήση της τεχνολογίας του domain των windows ενώ διαθέσιμος είναι βιντεοπροβολέας μόνιμα συνδεδεμένος έτοιμος προς χρήση. Στο χώρο υπάρχει δομημένη καλωδίωση η οποία μας επιτρέπει να ευελπιστούμε σε αύξηση του αριθμού των θέσεων εργασίας. Η σύνδεση στο διαδίκτυο γίνεται μέσω του Πανελληνίου σχολικού δικτύου. Για τις ανάγκες του μαθήματος εφαρμογών πληροφορικής υπάρχει διαθέσιμο wifi.
Επιπλέον το σχολείο μας είναι εξοπλισμένο με φορητούς υπολογιστές άμεσα διαθέσιμους στους εκπαιδευτικούς για χρήση σε οποιαδήποτε αίθουσα αφού στους περισσότερους χώρους υπάρχει διαθέσιμη σύνδεση διαδικτύου με το ΠΣΔ.
Δε θα μπορούσαν να λήψουν βιντεοπροβολείς μόνιμα συνδεδεμένοι, διαθέσιμοι για οποιαδήποτε προβολή στις αίθουσες είτε στην αίθουσα εκδηλώσεων.