Έχεις αίτημα φιλίας

Τι θα γινόταν αν ο Μότσαρτ είχε γεννηθεί… στη σύγχρονη εποχή;

Πώς θα αντιδρούσε αν άκουγε σήμερα τη μουσική του σε στυλ…ραπ;

Εμείς στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων πειραματιστήκαμε, αυτοσχεδιάσαμε και τελικά τολμήσαμε έναν πρωτότυπο συνδυασμό κλασικής και σύγχρονης μουσικής!

Το αποτέλεσμα; Μία πρωτότυπη μουσική που εμπνέεται από τη θεματική της φιλίας, όπως την αντιλαμβάνονται τα παιδιά των ΣΤ1 και ΣΤ2.

Ο τίτλος; Αίτημα Φιλίας

Έτσι, πήραμε μέρος στο διαγωνισμό τραγουδιού “Κάν’το ν’ ακουστεί 2024” που διοργανώνει το European School Radio.

Γι’ αυτό ζητάμε την πολύτιμη ψήφο σας στην ψηφοφορία του κοινού που ξεκινά από σήμερα και ολοκληρώνεται μέχρι την Παρασκευή 19 Απριλίου.

Πώς;

1. Κάνουμε κλικ στον παραπάνω σύνδεσμο: https://vote.europeanschoolradio.eu/vote/1/song
  2. Δημιουργούμε (υποχρεωτικά) ένα σύντομο λογαριασμό επισκέπτη. Αν είστε εκπαιδευτικός ή μαθητής, μπορείτε να συνδεθείτε με τον λογαριασμό που έχετε στο ΠΣΔ.
  3. Από το πεδίο “φίλτρα” επιλέγουμε την κατηγορία: “Δημοτικό“, αποεπιλέγοντας όλες τις υπόλοιπες κατηγορίες. Στο πεδίο “Ταξινόμηση” βάζουμε “αύξουσα σειρά”.
  4. Βρίσκουμε τον κωδικό και τον τίτλο του τραγουδιού: 9946Αίτημα Φιλίας“, 1ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων Καρδίτσας.
  5. Ακούμε πρώτα το τραγούδι και μετά πατάμε το πεδίο της καρδούλας. Μόλις γεμίσει η καρδιά σημαίνει ότι έχουμε ψηφίσει.

Ευχαριστούμε!