Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα

Νίκος Καζαντζάκης

Οι μαθητές όλων των τάξεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων, με την καθοδηγήση και την υποστήριξη της δασκάλας των Εικαστικών κ.Νταλαούτη Άννας, απέδειξαν ότι όταν συνεργάζονται και χρησιμοποιούν την φαντασία, το μεράκι, τον ενθουσιασμό και την δημιουργικότητα αποτυπώνουν στον τοίχο ένα εκπληκτικό αισθητικό αποτέλεσμα, που από σήμερα κοσμεί και ομορφαίνει την είσοδο της σχολικής μας μονάδας.

Η ανταμοιβή των μαθητών είναι η χαρά της δημιουργίας αλλά το σημαντικότερο όλων είναι ο σεβασμός που θα δείξουν στην προσωπική τους δουλειά.

Η δράση διεξήχθη με επιτυχία, καθώς αγκαλιάστηκε από τους δασκάλους και τα παιδιά έφυγαν με ένα όμορφο χαμόγελο. Σύντομα θα ακολουθήσουν και άλλες παρόμοιες καλλιτεχνικές δημιουργίες από τα χέρια των μαθητών, για να θυμόμαστε και να θυμούνται τις όμορφες στιγμές που πέρασαν και περνούν στο σχολείο των χρωμάτων.

Η Διεύθυνση του σχολείου

Ο Σύλλογος Διδασκόντων