“Ασφαλώς ποδηλατώ” στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων

Ένα διαφορετικό μάθημα παρακολούθησαν οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων σήμερα Δευτέρα 4/12/2023. Το σχολείο μας επισκέφτηκαν οι υπεύθυνοι ενημέρωσης από το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «ΠΑΝΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ».

Κάνοντας χρήση του προγράμματος ασφαλούς χρήσης ποδηλάτου «Ασφαλώς ποδηλατώ» οι μαθητές ενημερώθηκαν  για τους βασικούς κανόνες ασφάλειας όταν κάνουν ποδήλατο, τον απαραίτητο εξοπλισμό και τις απαραίτητες ρυθμίσεις του ποδηλάτου. Μέσα από τις ερωτήσεις των μαθητών πραγματοποιήθηκε μια εποικοδομητική συζήτηση και με απλά παραδείγματα κατανόησαν και αντιλήφθηκαν το πόσο σημαντικό είναι να προστατεύουν τον εαυτό τους όταν κάνουν ποδήλατο και όταν κινούνται μ’αυτό.