Ενημέρωση για τη σχολική χορωδία του σχολείου μας

Αγαπητοί γονείς,

Στα πλαίσια της μουσικής εκπαίδευσης που παρέχεται στο σχολείο μας, θα ήθελα να σας τονίσω τη σημασία της ύπαρξης της σχολικής χορωδίας, καθώς τα οφέλη που προσφέρει στα παιδιά μας είναι πολλαπλά και σημαντικά. Με το τραγούδι ένα παιδί κατακτά:

• Σωματικά οφέλη

Βελτιώνεται η ανάπτυξη του αναπνευστικού και κυκλοφοριακού συστήματος, βοηθά στη μείωση του στρες και ενίσχυση της συγκέντρωσης

• Ψυχοσυναισθηματικά οφέλη

Το ομαδικό τραγούδι επιδρά θετικά στη διαμόρφωση της προσωπικής ταυτότητας του παιδιού, αποσκοπεί στην εξωτερίκευση των συναισθημάτων (όπως η χαρά και η λύπη) και ενισχύει την αυτοπεποίθησή του

• Κοινωνικά οφέλη

Τραγουδώντας μέσα σε ομάδα, ένα παιδί διευκολύνεται στην ανάπτυξη διαπροσωπικών σχέσεων, καλλιεργείται η αλληλεγγύη και η συνεργατικότητα

• Μουσικά/ Παιδαγωγικά οφέλη

Αναπτύσσεται η μουσική μνήμη του παιδιού, καλλιεργείται η ρυθμική και μουσική αντίληψη και άλλων μουσικών στοιχείων

• Για το λόγο αυτό, θα ήθελα να ενισχύσετε το παιδί σας να συμμετέχει ενεργά στις δράσεις της χορωδίας μας εντός του σχολικού πλαισίου. Η πρώτη μας εμφάνιση θα πραγματοποιηθεί με τη συμμετοχή μας στο 41ο Διεθνές Φεστιβάλ Σχολικών Χορωδιών του Ν. Ευθυμιάδη, την Πέμπτη 23/11 στις 20:00 στο ξενοδοχείο «Κιέριον».
  • Για τα παιδιά που θα έρθουν να τραγουδήσουν (από Γ΄ έως και ΣΤ΄ τάξη και έχουν δηλώσει ήδη), είναι σημαντικό να είναι στην αίθουσα από τις 19:00, ώστε να κάνουμε ζέσταμα της φωνής μας.

Σας περιμένουμε όλους!

Η δασκάλα της μουσικής,