1ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων-Δράσεις για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικής Ζωοφιλίας

Το Σχολείο μας στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας των ζώων υλοποίησε μία σειρά από δράσεις.

Συζητήσαμε, διαβάσαμε παραμύθια, παρακολουθήσαμε σχετικό οπτικοακουστικό υλικό, δημιουργήσαμε κολλάζ, και το πιο σημαντικό μάθαμε να φροντίζουμε τα ζώα μας με ένα εξαιρετικά βιωματικό τρόπο.

Τους μαθητές και τον δάσκαλο της Δ’ Ταξης τους περίμενε μια μεγάλη έκπληξη. Συγκεκριμένα τους “επισκέφτηκε” μια χελώνα ξηράς και νερού η “Αθηνά”, την οποία έφερε κάποιος συμμαθητής τους και όλοι την υποδέχτηκαν με πολλή αγάπη. Την φρόντισαν, την τάισαν, της έδωσαν νερό, ακόμη και τις αγαπημένες της γαριδούλες. Όλα αυτά υλοποιήθηκαν σε ένα ευχάριστο κλίμα ενδιαφέροντος προς τους φίλους μας, τα ζώα, μαθαίνοντας βιωματικά πως η φροντίδα και η αγάπη είναι μονόδρομος συμπεριφοράς προς αυτά.

messenger creation 09b45e81 bd9b 40e9 b8d4 fbbfbcbbf7a32685979549906889113

Ο στόχος μας, εκτός από το να μάθουμε να φροντίζουμε τα ζώα είναι και η καλλιέργεια της ενσυναίσθησης, καθώς και η ευαισθητοποίηση όλων μας ως προς το θέμα. αυτό. Γι’ αυτό τον λόγο ολοκληρώσαμε την θεματική ενότητα με συζήτηση, ζωγραφική και ιστορίες με θέμα τα ζώα, δημιουργώντας εικόνες οι οποίες περιελάμβαναν και αποτύπωναν την έκφραση των συναισθημάτων των παιδιών απέναντι σ’αυτά.

Στο τέλος διαβάσαμε και χαρήκαμε με ένα ποίημα αφιερωμένο στους χνουδωτούς μας φίλους.

Τα ζώα τ’αγαπάμε

ποτέ δεν τα πονάμε,

φαγάκι τα ταϊζουμε

νεράκι τα ποτίζουμε