Άσκηση σεισμού έγινε σήμερα στο σχολείο μας

Σήμερα πραγματοποιήσαμε άσκηση σεισμού στο πλαίσιο σχεδίου ενεργειών για τη διαχείριση του σεισμικού κινδύνου.

Την πρωινή ηρεμία του σχολείου με τους /τις μαθητές/τριες να βρίσκονται στις αίθουσες για μάθημα, το κλασσικό χειροκίνητο κουδούνι (γιατί πιθανόν να μην έχουμε ηλεκτρικό ρεύμα κατά τη διάρκεια του σεισμού) ακούστηκε δυνατά και τάραξε την ησυχία μας.

wp 17121695863067132882820052496133

«ΣΕΙΣΜΟΣ! Όλοι κάτω από τα θρανία!» ακούστηκε ηχηρά από τον εκπαιδευτικό της τάξης.

Με ψυχραιμία στο πρώτο κουδούνι του “υποτιθέμενου σεισμού” μπήκαμε κάτω απ’ τα θρανία μας και στο δεύτερο κουδούνι “τέλος σεισμού” βγήκαμε όλοι ασφαλείς στο χώρο συγκέντρωσης.

Εκκενώσαμε το κτίριο σύμφωνα με το σχέδιο και παραταχθήκαμε στο προαύλιο όπου ακούσαμε τις οδηγίες του Διευθυντή.

Ζούμε σε μια σεισμογενή περιοχή  και κανείς μας δεν ξέρει το χρόνο και το μέγεθος του Εγκέλαδου.

Στόχος όλων μας είναι ν’ αποφύγουμε τον πανικό και τις ανεξέλεγκτες κινήσεις.

Τα μικρολαθάκια που κάναμε τα συζητήσαμε και σίγουρα θα τα βελτιώσουμε την επόμενη φορά.

Η άσκηση θα επαναλαμβάνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα, όπως προβλέπεται από το μνημόνιο ενεργειών του σχολείου.

1ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων