MAKE A WISH – και το όνειρο γίνεται πραγματικότητα

Υπάρχουν κάποια παιδιά, όπως η Π-Μ, η νεραϊδούλα της διπλανής πόρτας, που η ασθένειά της τής έχει στερήσει κάποια από όλα αυτά τα αυτονόητα καθημερινά πράγματα. Αυτά που όλοι εμείς θεωρούμε δεδομένα και μπορούμε με ευκολία να έχουμε και να απολαμβάνουμε στην καθημερινότητά μας. Η Π-Μ είναι όμως ένας μεγάλος μαχητής της ζωής και με τη δύναμη της σκέψης, την ισχυρή της θέληση, το πλατύ της χαμόγελο που σαγηνεύει όλους γύρω της, αλλά κυρίως την απεριόριστη αγάπη των γονιών της κατάφερε αυτό που για κάποιους μοιάζει ακατόρθωτο.

img 20240403 1526575107851212692433100

Η μεγαλύτερη ευχή της μικρής μας νεαραϊδούλας και μαθήτριας του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων ήταν να αποκτήσει ένα παιδικό αναπηρικό αμαξίδιο, με το οποίο θα μπορεί να πηγαίνει και να απολαμβάνει στο έπακρο τις βόλτες της αλλά και να μπορεί να λειτουργεί στην καθημερινότητά της.

Το παλιό της αμαξίδιο πλέον δεν μπορούσε να την εξυπηρετήσει σε τίποτα. Ήταν ένα ξύλινο, άβολο, μικρό, ελαττωματικό και δύσχρηστο αμαξίδιο που την έκανε να πονά, να κουράζεται και να υποφέρει. Έπρεπε κάτι να γίνει ΑΜΕΣΑ γιατί η κατάσταση για την Π-Μ είχε φτάσει στο απροχώρητο.

Εκείνη την ημέρα του Νοέμβρη δεν θα την ξεχάσουμε ΠΟΤΕ, όλοι εμείς που είμαστε κοντά σε αυτό το αγγελούδι και μαχητή της ζωής.

Η μητέρα της με δάκρυα στα μάτια μας περιέγραφε ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βρέθηκε λύση για την Π-Μ μας, και η λύση δόθηκε από εκεί που στάλθηκε το γράμμα. Στο Make a wish. Mα είναι δυνατόν στη σημερινή εποχή να υπάρχουν τέτοιοι ΑΝΘΡΩΠΟΙ που αγαπούν, σκέφτονται και λατρεύουν αυτά τα παιδιά?

ΦΥΣΙΚΑ!

MAKE A WISH λοιπόν και το όνειρο γίνεται πραγματικότητα.

Δεν είναι απλά μία ευχή. Είναι πολλά παραπάνω.

Είναι φως στο σκοτάδι. Είναι δύναμη. Είναι ελπίδα. Είναι ζωή.

Στις 2 Απριλίου 2024 λοιπόν, το νέο υπερσύγρονο, εργονομικό και πρακτικό αμαξίδιο ειδικά σχεδιασμένο για την Π-Μ είχε φτάσει στους Σοφάδες και ήταν έτοιμο να παραδοθεί στην νεραϊδούλα και στην οκογένειά της.

Δύο καταπληκτικοί άνθρωποι από την εταρεία Rehub Care από το Υποκατάστημα της Θεσσαλονίκης, η κα Κατερίνα Γκορτσίλα και ο κ. Κωνσταντίνος Αραμπατζής, έδιναν τις τελευταίες πληροφορίες και λεπτομέρειες για την λειτουργία και χρήση του καταπληκτικού αυτού αμαξιδίου που προσέφερε με δωρεά και χωρίς κόστος η Make a wish.

Τελευταίος σταθμός, αυτού του φανταστικού ταξιδιού, το 1ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων. Εκεί, οι υπεύθυνοι της εταιρείας, η διεύθυνση του Σχολείου και οι γονείς συζητήσαμε και καταλήξαμε στο συμέρασμα ότι όταν κάτι το θέλεις πολύ, στο τέλος γίνεται πραγματικότητα.

Με χαρά και ευγνωμοσύνη, ευχαριστούμε για την αγάπη, τη στήριξη και τη χαρά που μας δώσατε. Μαζί κάναμε τη διαφορά και δημιουργήσαμε αξέχαστες στιγμές στην Π-Μ και στην οικογένειά της, που θα μας συντροφεύουν για πάντα. Σας ευχαριστούμε από καρδιάς!